INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan z Włodzisławia (Wladislawita)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Jan z Włodzisławia (Wladislawita), (ok. 1455 – przed 1508), doktor dekretów, sędzia Kurii Rzymskiej, profesor Uniw. Krak. Był synem Klemensa, zapewne mieszczanina z Włodzisławia. W r. 1471 zapisał się na Uniw. Krak. Studiował na Wydziale Artystów i w dwa lata później osiągnął stopień bakałarza. W r. 1477 tytułuje się magistrem artium. Następnie oddał się studiom prawniczym i w r. 1485 był bakałarzem na tym wydziale, a w r. 1491 doktorem dekretów. Poważniejszych godności uniwersyteckich nie pełnił, ale poza uczelnią w szkołach i bursach korzystano z jego usług: w l. 1479–84 występuje w źródłach jako rektor Szkoły św. Ducha w Krakowie, następnie był prowizorem (1491) Bursy Długosza, a w cztery lata potem (1495) został prepozytem kolegium kanonistów, proboszczem kościoła Św. Marii Magdaleny w Krakowie i plebanem w Niegardowie. Oprócz tych plebanii i dochodów, związanych z prepozyturą kolegium kanonistycznego, nie słyszymy o innych beneficjach J-a. Niemniej dochody jego musiały być duże skoro w testamencie zapisał uniwersytetowi pokaźną sumę 400 złp. na ufundowanie altarii w kościele Św. Marii Magdaleny (przy ul. Grodzkiej, niedaleko kolegium jurystów), z której dochód przeznaczony był dla biednego, nie posiadającego żadnego uposażenia studenta lub bakałarza dekretów z bursy albo kolegium kanonistów. Kapitał ten, ulokowany na żupach bocheńskich i wielickich, przynosił rocznie 10 grzywien. W r. 1517 stypendium to zamieniono na stworzenie wspólnego stołu dla wszystkich mieszkańców bursy kanonistów; stypendyści nie mieli obowiązku nauczania, ale mogli być do tego użyci. Nie znamy niemal zupełnie działalności J-a na uniwersytecie, tytuły i stopnie naukowe, które osiągnął, pozwalają przypuszczać, iż był to człowiek zdolny i żądny wiedzy, a niezwykle żywy temperament – przejawiający się w licznych procesach z jego uniwersyteckimi kolegami – wskazuje w równym stopniu na skłonności do pieniactwa, jak i duże osobiste ambicje. W r. 1479 pobił i ciężko poranił studenta Jana, krewnego Piotra Miklasza, mieszczanina krakowskiego. W r. 1484 znowu miał zatargi ze studentami. W rok potem procesował się z mistrzem Jakubem z Gorstkowa, a w r. 1491 oskarżał przed biskupem krak., rektorem i uniwersytetem dra dekretów Piotra z Olkusza o nieoddanie mu książki pióra F. Zabarelli „Super primo” i w związku z tym o zniesławienie przez oszczerstwa i kalumnie, rzucone na osobę J-a przez równie krewkiego przeciwnika. Prócz śladu tej książki i danych o kodeksie podpisanym jego nazwiskiem (znajdującym się w B. Jag. w Kr.), pt. „Summa Petri Manducatoris (Comestoris) super libros decretalium”, brak w źródłach wskazówek o książkach J-a. Zmarł J. przed r. 1508.
 
 
Wisłocki, Katalog, I nr 382; – Barycz, Historia UJ, s. 198; Karbowiak A., Dzieje szkół i wychowania w Polsce w wiekach średnich, Lw. 1923 III 45, 199, 346, 356; – Acta rectoralia, nr 344, 809, 936, 1011, 1012, 1425, 1513, 1517, 1701, 1740; Album stud. Univ. Crac., I 203; Cod. Univ. Crac., IV 18–26, 68–71; Statuta nec non liber promotionum, s. 74, 83.
 
 
                                                                                                                                                                                                     Feliks Kiryk
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.